fbpx

Що таке пам’ятати

Комплексне аналітичне дослідження практик вшанування пам’яті загиблих у російсько-українській війні, за результатами якого буде проведено серію експертних дискусійних панелей та видано книжку. 

Чому ця тема важлива? 

Вшанування пам’яті загиблих захисників є надзвичайно важливим для формування національної ідентичності та громадянського суспільства. Державні інституції, які працюють із вшануванням пам’яті, не мають злагодженої візії національної політики вшанування пам’яті, яка б допомогла рухатися в одному напрямку,  виробити та декларувати потрібні меседжі. В українському суспільстві зазвичай застосовується обмежена кількість практик вшанування пам’яті, які є здебільшого вихолощеними, “бутафорськими”, а іноді й травмуючими. Власне, проект “Що таке пам’ятати” допоможе знайти прогалини у наявних політиках вшанування пам’яті, підняти та здійняти розголос у суспільстві з приводу цієї теми, а також запропонувати аспекти, які варто було би змінити.

Що ми робимо для досягнення мети

Проект спрямований на глибокий та комплексний аналіз (культурологічний,  соціологічний, історичний та правовий) політики та наявних практик  вшанування пам’яті загиблих військових у російсько-українській війні на  Сході України, а також налагодження суспільного діалогу стосовно концептуальних питань вшанування пам’яті, як важливої складової  формування громадянської свідомості та національної ідентичності. 

В  результаті дослідження в межах проекту на основі експертних дискусій зі стейкхолдерами буде сформована Візія вшанування пам’яті між усіма інститутами, залученими до формування та  реалізації політики вшанування пам’яті. Також будуть сформовані рекомендації, які можуть бути використані Міністерством у справах ветеранів для подальшої роботи з  формування політики вшанування пам’яті та розробки законопроектів та  інших нормативних актів у цій сфері.

В ході проекту відбулися дискусії: 

«Вшанування пам’яті у публічному просторі. Місця національної пам’яті» (запис трансляції);

«Хто ми є: як пам’ять формує громадянську ідентичність» (запис трансляції);

«Родини загиблих захисників: життя після втрати» (запис трансляції);

«Остання шана захисникові: від трагічної звістки до місця спочинку» (запис трансляції).


За результатами публічних дискусій опубліковані статті: 

«Культивувати життя: чому не варто замуровувати історію про захисників лише у пам’ятники» (читати: 24 канал);

«Війна на Донбасі та національна ідентичність: як змінилися українці» (читати: 24 канал);

«Діти виростуть і будуть схожі на вас: чому з молодим поколінням варто говорити про війну» (читати: 24 канал);

«Гроші чи повага: чого бракує родинам загиблих захисників» (читати: 24 канал);

«Війна на Донбасі змінила радянські правила: як в Україні вшановують пам’ять бійців» (читати: 24 канал).


Залучені амбасадори поділилися думками в авторських колонках: 

Мирослава Барчук – ведуча токшоу “Зворотний відлік” на UA: Перший. «Що таке культура пам’яті» (читати: “Український тиждень“);

Олександра Матвійчук – голова правління Центру громадянських свобод. «Що таке пам’ятати» (читати: “Український тиждень“);

Лариса Денисенко – правозахисниця, теле- та радіоведуча, членкиня Українського ПЕН. «Продовжувати життя» (читати: “Український тиждень“);

Олександр Терещенко – захисник ДАП, заступник Міністра у справах ветеранів у 2018-2021 рр. «Шана замість жалоби» (читати: “Український тиждень“);

Юрій Макаров – головний редактор дирекції телебачення Суспільного мовлення, голова Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка. “А чи є подзвін?” (читати: “Український тиждень“);

Андрій Зелінський – військовий капелан УГКЦ, політолог. «Джерело надії» (читати: “Український тиждень“);

Ігор Пошивайло – генеральний директор Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні – Музею Революції Гідності. “Увічнити чи забути?” (читати: “Український тиждень“);

Оксана Іванців – засновниця проєкту «Що таке пам’ятати», голова ГО Arts&Rights. «Фантомні болі неіснуючої пам’яті» (читати: “Український тиждень“).

Спільно із Чорноморською ТРК зробили спецпроект

«ЩО ВІЙНА ЗМІНЮЄ В УКРАЇНЦЯХ: ЯКОЮ Є ВІЗІЯ ВШАНУВАННЯ ЗАГИБЛИХ ЗАХИСНИКІВ І ЗАХИСНИЦЬ»

Презентували результати міждисциплінарного дослідження «Політики та практики вшанування пам’яті загиблих військових у російсько-українській війні на Сході України»

Дослідження включає дві частини: кабінетну та польову (емпіричну). Кабінетна частина передбачала огляд фахових (наукових) вітчизняних і міжнародних досліджень; інформації у ЗМІ; статистичної інформації, законодавчої бази тощо. Емпірична частина дослідження виконана з використанням якісних і кількісних соціологічних методів. Польова частина роботи тривала протягом червня-липня 2021 року.

Скорочена версія дослідження з основними результатами

Матеріали презентації дослідження, інфографіка 

Запис трансляції презентації результатів дослідження на День захисників і захисниць України (14 жовтня 2021 року).

Повний текст з результатами дослідження вийде друком пізніше в книзі, яка буде видана у партнерстві з видавництвом “Дух і літера”.

Що було зроблено раніше

У 2020 році проект “Що таке пам’ятати” у партнерстві з Українським інститутом національної пам’яті та Міністерством у справах ветеранів України уже проводили серію успішних дискусійних панелей “Як шанувати загиблих у російсько-українській війні”, “Пам’ятати довго, говорити сучасно: як шанувати загиблих у російсько-українській війні”,  “Мистецтво та героїзація: жива людина, а не пафосний міф”.

Поточний статус проекту: триває.

За підтримки Українського культурного фонду.

Партнери проекту: Міністерство у справах ветеранів України, Український інститут національної пам’яті, дизайн-партнер – креативне бюро Plaiburo, інформаційний партнер – «Український тиждень».


Команда проекту

Оксана ІванцівЗасновниця проекту

Михайло БурковSEO, SMM, таргет
та інша магія
Владислава ОсьмакДослідниця
культурологічної частини
Ліза СтрійМенеджерка проекту

Тамара МарценюкСоціологиня
Наукова кураторка
Тетяна ІвановаМенеджерка партнерств

Анастасія ОбертасКомунікаційниця проекту


Новини за проектом:

Залишити коментар